przyjaźń na emigracji

Jak znaleźć przyjaciół na emigracji?

Czy pomyślałbyś o wszystkich sposobach czy metodach?

Wielokrotnie słyszałam od emigrantów , że zmagali się lub wciąż zmagają z tą samą trudnością, co ja przed laty, tzn. ze znalezieniem nowych przyjaciół. Postanowiłam więc podzielić się z Wami moimi metodami na nawiązywanie nowych znajomości za granicą.
Mam nadzieję, że będą one dla Was pomocne, bo wiemy, że przeprowadzka do innego kraju nie jest łatwa, a budowa nowego życia jest jeszcze bardziej wymagająca. Poznawanie ludzi i nawiązywanie nowych przyjaźni jest niezwykle w tym okresie trudne.

Jest tak wiele sposobów na poznanie nowych ludzi za granicą, zapewniam. Spójrzcie.

Znajdź przyjaciół za granicą: jak to działa?

Są dwie rzeczy, o których powinnaś na początku pomyśleć.

Po pierwsze, wszyscy Twoi znajomi byli wcześniej dla Ciebie obcy. Nie bój się więc wychodzić i poznawać nowych ludzi!
Po drugie, istnieje różnica między ludźmi, których spotykasz na kawę, a prawdziwymi przyjaciółmi. Budowanie prawdziwych przyjaźni wymaga czasu i cierpliwości, nie stanie się to z dnia na dzień. 

Ale jak znaleźć odpowiednich ludzi?

  • Inni obcokrajowcy

Z mojego doświadczenia Austryjacy w przyjaźniach są bardzo stali. Często przyjaźnią się całe życie ze znajomymi ze szkoły, utrzymując kontakty wciąż z tymi samymi ludźmi.

Choć są bardzo otwarci na poznawanie nowych ludzi, to nie zawsze łatwo jest wejść do ich koła znajomych. Nie wiem jak jest z tubylcami kraju, w którym Ty żyjesz, ale jeśli podobie, to

najłatwiej i najszybciej nawiążesz kontakt z innymi obcokrajowcy mieszkającymi w Twojej okolicy. Połączą Was wspólne tematy. Oni prawdopodobne borykają się obecnie z tym samym problemem, co Ty, więc są bardziej otwarci na nawiązywanie nowych kontaktów, niż osoby, które spędziły tu całe życie i mają już swoje grono znajomych. Nawet jeśli Twoja znajomość języka jest na poziomie początkującego, to nie jest to przeszkodą, bo z pewnością znajdziesz  obcokrajowców z innych państw, którzy są w podobnej sytuacji.

  • Online

 W dobie internetu to naprawdę prosta sprawa. Istnieje ogrom grup na FB z przeróżnych miejsc świata, na których łączą się Polacy mieszkający w danym miejscu. 

Dołącz do jednej z nich. Może nie jesteś jedyną osobą rozpoczynającą nowe życie w wybranym mieście i szukającą nowych przyjaciół.

Jeśli nie ma grupy z Twoim zainteresowaniem, to załóż sama taką. 

Możesz też szukać spotkań o tematyce, która Cię interesuje. MeetUp, to jest serwis, na którym ogłaszane są tematyczne spotkania w danej okolicy. 

  • Wydarzenia kulturalne/muzyka

Koncerty, imprezy, festiwale, spotkania tematyczne, pikniki – takie wydarzenia są wspaniałą możliwością zawarcia nowych znajomości!

W mieście, w którym mieszkam jest spory wybór różnego rodzaju POLSKICH spotkań, eventów, kursów, zajęć, na których można poznać innych ludzi. Sprawdź, może u Ciebie też są organizowane podobne spotkania.

  • Sport/hobby

Dołączając do klubu sportowego, szkoły boksu lub innej grupy, która pasuje do Twoich zainteresowań możesz znaleźć osoby, które podzielają Twoje zainteresowania.
Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że na jednym ze spotkań ulubionej grupy sportowej lub zajęć poznasz kogoś..

Poszukaj zajęć, które Cię interesują i są w języku polskim. Kto wie może akurat jest kilka osób, która dzieli Twoje hobby i organizuje spotkania grupowe.

Ja szukając zajęć jogi, natknęłam się na Polaków , którzy spotykają się raz w tygodniu, by wspólnie ćwiczyć.

I choć znam język kraju, w którym żyję, to czerpię ogromną radość z spotkań z ludźmi z Polski, więc bez zastanowienia zapisałam się na zajęcia.

  • Na tym samym etapie

Czynnikiem, który jest bardzo pomocny w budowaniu przyjaźni jest bycie na tym samym etapie życiowym.

Pamiętam czas po urodzeniu drugiego dziecka. Czułam się wtedy tak bardzo samotnie. 

Chociaż nie byłam świeżakiem na emigracji i miałam już swoje grono znajomych, to przed ciążą obracałam się wśród wspaniałych ludzi, którzy niekoniecznie czuli wtedy potrzebę bycia rodzicem. Na ile sytuacja z jednym dzieckiem była dla mnie i dla nich na tyle łatwa, by utrzymać kontakt i czerpać z niego przyjemność, to wraz z przyjściem na świat drugiego dziecka zmieniło się tak dużo, że wiele znajomości się wykruszyło i dużo kontaktów zostało zerwanych. 

Faktem jest, że całym moim światem zawładnęły moje dzieci. Ja jednak należę do kobiet, które potrzebują towarzystwa innych kobiet, żeby nie zwariować, więc szukałam grup mam.

Trafiłam wtedy na polską grupę chustomam (mamy które noszą swoje małe dzieci w chustach) na FB. Poszłam na spotkanie, nauczyłam się noszenia w chuście, które mój synek pokochał i poznałam dużo wspaniałych ludzi, z którymi do dzisiaj utrzymuję kontakt.

Szukaj w internecie, a jeśli masz możliwość to pytaj innych ludzi, bo na pewno i w Twojej okolicy są różne spotkania, które mogą Ciebie zainteresować.

  • Praca

W pracy przecież spotkasz ludzi.Jeśli nawiążesz z kimś lepszy kontakt, umów się na kawę. Spotkanie – poznanie – nawiązanie przyjaźni. 


Najważniejsze to cierpliwość! Wspomniałam o tym wcześniej, ale to jest  tak ważne, że po prostu to powtarzam. 

Poznanie  ludzi wymaga czasu, a o prawdziwą przyjaźń zawsze jest trudno, nieważne jest, czy jesteś na emigracji, czy mieszkasz w ojczyźnie.

Po pewnym czasie utworzysz sieć kontaktów.

Najważniejsze, żeby nie zamykać się w pewnych schematach. Im więcej osób się zna, tym łatwiej o ludzi o tych samych poglądach i zainteresowaniach.

 A Ty jak szukasz nowych znajomych ? 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart