Jakie są Twoje wartości życiowe?

Twoje wartości odzwierciedlają to, co nadaje sens twojemu życiu. To jest to, co uważasz za najważniejsze w życiu. Dla wielu temat wartości wydaje się być oczywistą częścią życia, dla innych mało ważnym tematem. Ale to właśnie wartości kształtują twoje decyzje i styl życia. Wartości są twoimi motywatorami i dają ci siłę do wstawania rano.
W moim zawodowym życiu bardzo często spotykam się z ludźmi, którzy mają problem z wymienieniem najważniejszych wartości jakimi kierują swoje życie. W tym w wpisie powiem Ci, dlaczego tak ważne jest określić swoje wartości i jak to zrobić.

Dom bez fundamentów.

Wyobraź sobie że budujesz dom bez fundamentów. Każdy wie, że fundament to najważniejszy element konstrukcji domu. W naszym życiu, to wartości są naszym fundamentem. Wartości są dla jak kierunkowskazy, pokazując, w którą stronę iść. Wiedza na temat swoich wartości da Ci możliwość robienia od początku w życiu tego, co sprawia Ci głęboką satysfakcję, bo każda Twoja decyzja w życiu jest determinowana przez wartości. Wartości osobiste są kluczowe dla Twojego życia. To jest to, o co byś walczyła, gdybyś tego nie miała.

Wartości rezultatów, to są te wartości które mają największy wpływ na nasze życie i nasze decyzje.

Wartości środków:                Wartości rezultatów:

Dzięki tym pierwszym możemy osiągnąć te drugie.

Ważne jest przede wszystkim, aby słowa, „miłość”, „przynależność”, „stabilność” lub „luksus” wypełnić osobistym znaczeniem. 

Na przykład, weźmy słowo „wolność”. Co rozumiesz pod słowem „wolność”? Znaczeń może mieć dużo, na przykład:

  • Chcę dużo podróżować.
  • Chcę być niezależna finansowo.
  • Potrzebuje dużo czasu sama dla siebie.
  • Nie chcę się wiąząć na stałe z drugą osobą.

Zakres znaczenia tego słowa jest naprawdę duży i na pewno nie wszystkie jego znaczenia są poprawne dla wszystkich.

Jaki wpływ mają Twoje wartości na Twoje życie?

Jeśli nie żyjesz w zgodzie ze swoimi wartościami, jesteś mocno niezadowolona. Jeśli ciągle odkładasz na dalszy plan, to co najbardziej kochasz i to co jest dla Ciebie ważne, może to doprowadzić do niezadowolenia, lub do stanów depresyjnych. Dlatego wartości są bardzo ważne. Najważniejsze.

Znając swoje wartości, będziesz od samego początku podejmować decyzje, które pasują do twojej osobowości.

  • Jesteś niezadowolenia ze swojego życia, ale nie wiedzą dokładnie dlaczego?
  • Chcesz coś zmienić, ale nie wiesz co?

Przyjrzyj się swoim osobistym wartościom. Często niezadowolenie wynika z braku harmonii z naszymi wartościami.

Ponieważ brakuje Ci drogowskazu.                                

Brakuje Ci kierunku.

A Twoje wartości są jak latarnia morska w morzu codziennego życia.

Poznając je, poznasz to, co sprawia, że ​​jesteś niezadowolona.

Co zmieni w Twoim życiu, znajomość osobistych wartości?

Nasz system wartości kształtuje naszą tożsamość. Każdy kto wie jakie są jego wartości, zdobywa wgląd w swoją osobowość: Kim jest naprawdę? Co go porusza? Co napędza? Gdzie są jego granice. Ten kto żyje według swoich wartości, jest w zgodzie ze sobą i to prowadzi nie tylko do większego zrozumienia i akceptacji, ale także do pełniejszego i szczęśliwszego życia. Wartości określają naszą postawę wobec ludzi i rzeczy. Rzutują na stany emocjonalne oraz wpływają na samoocenę. Zadając sobie pytanie o wartości, ich znaczenie i hierarchię poruszasz się w kierunku rozumienia siebie samej, swojego postępowania i zachowania.

Dwa przykłady:

Jeśli dla Ciebie  „bezpieczeństwo” jest ważną wartością, to prawdopodobnie nie zrezygnujesz z bezpiecznej pracy, aby podróżować ze swoim chłopakiem przez pół roku przez USA.

Lub jeśli na pierwszym miejscu jest „rodzina”, to zawsze wybierzesz swoją rodzinę. Nie zgłosisz się na ochotnika w pracy, by wyjechać do nowego oddziału w Portugalii.

Jeżeli zastanawiasz się jakie są twoje najważniejsze wartości, którymi kierujesz się w życiu, to pomyśl o ostatniej ważnej decyzji którą podjęłaś. Zastanów się, co było najważniejsze przy podejmowaniu tej decyzji. Spójrz na swoje życie wstecz i znajdź momenty, które zmieniły bieg twojego życia. Co było wtedy najważniejsze? Czy dzisiaj ma to dla ciebie takie samo znaczenie czy inne?

Myślę, że pokazałam już wiele dobrych powodów, dla których warto znać swoje wartości. Więc może chciałabyś popracować nad swoimi osobistymi wartościami? Przygotowałam dla ciebie ćwiczenie, które możesz teraz pobrać TUTAJ W tym ćwiczeniu pomogę Ci, przeanalizować i wybrać wartości, które są dla Ciebie najważniejsze. Dzięki temu ćwiczeniu, będzie Ci dużo łatwiej podejmować decyzje i wprowadzać zmiany w życiu.

Zawsze, gdy będziesz stała przed podjęciem ważnej decyzji i nie będziesz pewna, co zrobić, wystarczy że spojrzysz na hierarchię Twoich wartości. One będą kierunkowskazem do trafnych decyzji. Z upływem czasu, w wyniku różnych wydarzeń mogą się zmieniać Twoje wartości, dlatego warto jest raz na pewien czas wracać do tego ćwiczenia. Przeczytaj je wtedy uważnie i zapytaj sobie pytanie:

Co się w moim życiu zmieniło?

Czy te wartości nadal są dla mnie najważniejsze?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart