Chciałabyś codziennie czuć się szczęśliwa Budzić się rano i czuć tę lekkość w sercu, wdzięczność i radość?
Będę szczęśliwa jak….
Niestety często uzależniamy nasze codzienne szczęście od rzeczy, które “musimy mieć”. Od awansu, który mamy uzyskać, od wyjazdu, który ma się odbyć, od rzeczy, którą mamy nabyć. Cały czas czekamy na coś, co ma się zdarzyć w przyszłości i to ‘coś’ ma nam przynieść upragnione szczęście. Mamy tendencję do szukania powodów, by być szczęśliwym, bo ciągle jesteśmy niezadowoleni z tego, gdzie jesteśmy teraz.
Jeśli skupisz się na tym czego Ci brak, to nigdy nie będziesz szczęśliwa.
Koncentrując się na tym, co w przyszłości ma nas uszczęśliwić, tracimy z oczy to, co jest tu i teraz. W oczekiwaniu na te wielkie rzeczy gubimy po drodze umiejętność odczuwania wdzięczności za małe rzeczy, z których głównie składa się życie. Wspaniale jest mieć plany i marzenia. To daje nam niesamowitą energię do działania, do rozwoju osobistego. Trzeba jednak w tym wszystkim umieć się zatrzymać i podziękować za to, co się ma, za to, co do tej pory już się osiągnęło.
Może nie jesteś teraz tam, gdzie pragniesz być. Ale możesz spojrzeć w przeszłość i być wdzięcznym za to, że nie jesteś tam, gdzie byłeś kiedyś. – Joel Osteen
“Dziękuję” – takie proste słowo.
Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad znaczeniem tego słowa? Dziękuję to jedno z najczęściej wypowiadanych słów. To słowo, które łączy w sobie dwie skrajności emocjonalne. Z jednej strony stosujemy je nawykowo, mechanicznie, bez emocji. Z drugiej strony jest to jedno z najbardziej emocjonalnych słów jakie mamy w zasobie językowym. Dziękujemy mamie za kotlety na obiad, pracownikowi za ukończenie projektu, pani Krysi w sklepie za przepuszczenie nas w kolejce. A czy umiemy dziękować za wszystkie rzeczy, które do tej pory uważałaś za naturalne? Czy kiedykolwiek przyszło ci do głowy, że pobudka w twoim wygodnym łóżku, w twoim bezpiecznym mieszkaniu to powód do radości?
Czy kiedykolwiek przyszło ci do głowy, że widok twojego uśmiechniętego dziecka to powód do radości
Brakująca wdzięczność w codzienności
Uznajemy większość tego, co się dzieje lub czego doświadczamy w życiu codziennym za naturalne. W końcu to normalne, że mogę słyszeć, czuć i smakować. To normalne, że mogę żyć w spokojnym kraju, chodzić do szkoły, pracy, mieć rodziców, przyjaciół. To jest naturalne i oczywiste, co?
Prawda jest taka, że nie jest oczywiste!
Najgorsze, że zauważamy to dopiero gdy zacznie nam doskwierać brak czegoś lub kogoś. Dopiero gdy dopadnie nas choroba, rozumiemy jakim skarbem było zdrowie. Dopiero, gdy nasza rodzina padnie ofiarą aktu terrorystycznego, rozumiemy jakim skarbem jest życie w bezpiecznym kraju. To są momenty, w których rozumiemy, że to nasze codzienne życie nie jest takie oczywiste. Wtedy budzi się w naszym sercu wielka wdzięczność za to, co mamy. To właśnie uczucie wdzięczności, to prawdziwe szczere uczucie, które pochodzi z głębi nas, powinniśmy czuć każdego dnia. Bo to wdzięczność prowadzi nas do szczęścia każdego dnia.
O co chodzi w wdzięczności?
W odczuwaniu wdzięczności chodzi o to, by nie czekać na te wielkie momenty, ale celebrować codzienne wydarzenia, sytuacje, rzeczy, ludzi. Sednem praktyki wdzięczności jest po prostu uwaga, czyli zauważanie różnych rzeczy w Twoim życiu, które na co dzień pomijasz, zapominasz o nich albo uznajesz za oczywiste.
Co da Ci wdzięczność?
Praktykowanie wdzięczności ma ogromną moc. Nie doceniamy jej, a szkoda. Wdzięczność w rzeczywistości jest tą taką małą rzeczą, która ma niezwykle pozytywny wpływ na nasze życie. Badania wykazują, że wdzięczność ma istotny związek ze stabilnością emocjonalną i budowaniem pozytywnych relacjami. Ogólnie stwierdzono, że wdzięczność idzie w parze z tendencją do pozytywnego samopoczucia i poczucia szczęścia. Ponadto, wdzięczni ludzie są mniej wrodzy, zazdrośni, przygnębieni i niestabilni emocjonalnie.
Dzięki tej małej rzeczy z czasem można zbudować pozytywny obraz siebie i związaną z tym wzmocnioną pewność siebie.
Praktykowanie wdzięczności można również do pewnego stopnia postrzegać jako środek zapobiegawczy przeciwko chorobom psychicznym, takim jak depresja czy zaburzenia lękowe. Poza zdrowiem psychicznym ważnym aspektem, na który wpływa wdzięczność, jest również zdrowie fizyczne. Wykazano, że praktykowanie wdzięczności prowadzi z czasem do obniżenia poziomu stresu, co jak wykazały badania, wiąże się również z poprawą jakości snu. Mógłbym wymienić inne korzyści, ale myślę, że wystarczy😉
Za co możesz być wdzięczna?
Wdzięczna możesz być za wszystko. Pomyśl o tych rzeczach, które są dla ciebie oczywiste. Zacznij je dostrzegać.Możesz być wdzięczna:
– za życie,
– za przyjaciół, którzy są przy tobie
– za partnera/partnerkę, który/a obdarza cię miłością
– za uśmiech na twarzy dziecka
– za wodę, bez której nie ma życia
– za bezpieczny dom
– za słońce, które codziennie rano zagląda w twoje okno i daje energię do życia
– za gwiazdy, które pobudzają naszą wyobraźnię
– za zapach kawy
– za smak czekolady i wina
– za ludzi, którzy o tobie myślą
Jaki z tego morał?
Absolutnie musimy przestać brać wszystko za pewnik i zacząć dostrzegać cuda codzienności. Mamy tyle rzeczy, za które możemy, a wręcz musimy być wdzięczni. Samo życie jest największym darem ze wszystkich. Musimy o tym pamiętać. Najlepiej codziennie. To pomaga nam spojrzeć na wszystko z innej perspektywy. Szczęście chowa się na każdym rogu, tylko czeka na odkrycie, aby wzbogacić twoje życie. Gdy tylko pozwalamy na uczucie wdzięczności, czujemy się od razu bogatsi, szczęśliwsi i bardziej zrelaksowani. Wdzięczność jest czasami całkowicie cicha, a czasami tak silna, że chcemy objąć nią cały świat …
Chciałabym tym artykułem zachęcić Cię do praktykowania wdzięczności, bo mam takie uczucie, że ona pomoże nam przetrwać ten obecny czas lepiej. *jakkolwiek to brzmi.
❣️Wprowadź w swoje życie nawyk wdzięczności. Niech ona się stanie Twoim stylem życia. Co Ty na to? Poniżej znajdziesz szybkie i łatwe ćwiczenie, które ma na celu ułatwić Ci praktykowanie wdzięczności.
Jeśli chcesz do mnie napisać, podzielić się swoimi odczuciami, to zostaw komentarz. Ogromnie mnie cieszy każda wiadomość od Ciebie.