Dbanie o siebie? Nie mam na to czasu! Siedem dni w tygodniu traktujemy siebie jak paskudna macocha traktowała Kopciuszka, ale w niedzielę przez 10 minut udajemy, że szanujemy siebie, dbamy o siebie i dobrze się sobą opiekujemy. Tak właśnie często podchodzimy do tematu dbania o siebie: staramy się upchnąć tak bardzo nam potrzebą troskę o siebie i swój dobrostan w jeden dzień lub jeden tydzień urlopu. 358 dni w roku eksploatujemy swoje zasoby bezlitośnie, ale w ciągu 7 dni nad Bałtykiem pozwalając sobie na relaks i zabawę, mamy nadzieję, że baterie zostaną naładowane na kolejny maraton. To nie działa w ten sposób. Zwłaszcza że dbanie o siebie to o wiele więcej niż odrobina pielęgnacji, relaksu i snu. Opieka nad sobą oznacza reagowanie z miłością na swoje potrzeby. Aby to zrobić, trzeba je najpierw dostrzec.
Mam dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci zadbać o siebie i swoje potrzeby każdego dnia, nawet jeśli Twoje codzienne życie toczy się normalnie. Pragnę, abyś wiedziała, że codzienne 5-minutowe dbanie o siebie wniesie więcej energii, zadowolenia i równowagi w Twoje życie niż 2 × 2 tygodnie wakacji w roku.
Wyobraź sobie, że dbanie o siebie jest jak kwiat. Jeśli podlewasz go nieregularnie lub wystawiasz go na słońce tylko przez 2 tygodnie 2 w roku, to roślina uschnie. Podobnie jest z dbaniem o siebie. Nasze ciało i umysł wymagają codziennej regularnej pielęgnacji. To regularne „podlewanie” siebie nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Możesz to łatwo zintegrować ze swoim codziennym życiem. Ważne jest, tylko abyś świadomie zwracała na to uwagę i wiedziała, co właściwie możesz zrobić dla siebie. Dlatego tutaj zebrałam dla Ciebie najważniejsze wskazówki dotyczące codziennej pielęgnacji.
Poniższe ćwiczenia są podzielona na różne kategorie, tak aby osoba, czytająca ten wpis w najodpowiedniejszym dla siebie czasie mogła się zatrzymać na chwilę, zrobić sobie przerwę i zadbać o siebie. Te wskazówki nie zabiorą Ci dużo czasu, ale za to dadzą dużo relaksu, dużo nowej energii i cudownych chwil szczęścia. Pomogą Ci zadbać o siebie.
RANO – 5-minutowy poranek w rytmie SELFCARE
Czasami najłatwiej jest zacząć dzień od dbania o siebie, zanim stres dnia codziennego spadnie na nas ze wszystkich terminów i obowiązków. Poranna rutyna nie musi trwać długo, wystarczy 5 – 10 minut. Oto kilka pomysłów, które możesz wprowadzić do swojej porannej rutyny:
- Medytacja (wystarczy 3-5 minut)
- Świadome oddychanie np.: głęboko 5 razy przy otwartym oknie
- Rozciąganie ciała (kilka ćwiczeń poprawiających postawę)
- Czytanie (czasami wystarczy już 1 strona w książce)
- Nawodnienie (duża szklanka wody z cytryną)
- Muzyka (posłuchaj swoją ulubioną piosenkę)
- Koktajl (warzywno-owocowy)
- Ćwiczenie jogi
OBIAD-przerwa na obiad w rytmie SELFCARE
10 rzeczy na raz…
Jak spędzasz przerwę na obiad? Zjadasz szybki posiłek, przy okazji robiąc zakupy online, lub między jednym a drugim kęsem odpowiadasz na wiadomości i maile? Taki multitasking powoduje, że zamiast naczerpać energii podczas przerwy na kolejne zadania czyhające na nas po przerwie, tracimy ją podwójnie, starając się robić kilka rzeczy jednocześnie. Odtąd staraj się świadomie przerwę na obiad, spędzać jak PRAWDZIWĄ przerwę na odbudowanie sił. Wybierz się na krótki spacer na świeże powietrze, minispacer i świadomie wdychaj i wydychaj powietrze powoli i głęboko. To relaksuje ciało i umysł oraz dostarcza mózgowi świeżego tlenu. Zabierz ze sobą książkę do pracy, znajdź cichy kącik i przeczytaj kilka stron. Usiądź w ciszy i tak po prostu wykorzystaj czas, aby odpłynąć myślami. Zapewnia to również relaks i uwalnia od stresu i pośpiechu. Jeśli spędzasz czas obiadu w domu, to może masz możliwość zjeść na balkonie, w ogrodzie lub przy otwartym oknie i cieszyć się świeżym powietrzem.
WIECZÓR- wieczorna rutyna w rytmie SELFCARE
Staliśmy się społeczeństwem chronicznie bezsennym. Średnia długość snu zmniejszyła się o jedną godzinę na dobę w ciągu lat. To nie są korzystne dla nas zmiany, ponieważ sen jest bardzo ważnym faktorem Selfcare. Wpływa na regenerację ciała i umysłu. Dlatego tak bardzo zachęcałyśmy Cię podczas wyzwania do zadbania o swoją wieczorną rutynę. Bardzo ważne jest świadome i wyciszające zakończenie dnia. Im bardziej zrelaksowany jest twój wieczór, tym lepiej będziesz spać. Spokojny sen zapewnia, że rano pełen sił i energii wyskakujesz z łóżka i zaczynasz dzień pozytywnie z naładowaną baterią. Wskazówki dotyczące wieczornej rutyny (10-30 minut):
- Posłuchaj muzyki relaksacyjnej
- Posłuchaj książki audio
- Przeczytaj kilka stron w książce
- Napisz dziennik wdzięczności
- Medytuj lub joga
- Poświęć czas dla swojego ciała, np.: maseczka, szczotkowanie
- na sucho, wklepanie kremu czy serum
Pamiętaj! Najlepiej jest już dzień wcześniej ułożyć swój plan tego, jak zadbasz o siebie, zapisać go i wydrukować. Gdy coś zapiszesz, w głowie powstaje zobowiązanie, które zwiększa prawdopodobieństwo tego, że dotrzymasz danego sobie słowa i zatrzymasz się i zadbasz o siebie w określonych / zaplanowanych porach.
Wskazówka: nie planuj za dużo! Całkowite zablokowanie godziny każdego dnia to fajna rzecz, ale zdecydowanie za dużo na początek. Im więcej się podejmiesz, tym większe prawdopodobieństwo, że nie będziesz w stanie dotrzymać planu. Potem pojawia się frustracja, poczucie winy i całe zadanie wpada w rozpad. Zamiast przeciążać się zbyt wysokimi wymaganiami, zacznij od małych i prostych rzeczy. W Twoim zaplanowanym Selfcare mogą pojawiać się potknięcia. Każdy z nas ma czasami gorszy dzień, więcej pracy, czy nagłe niespodziewane sytuacje wymagające natychmiastowej reakcji. To wszystko sprawia, że zaniedbujemy swój plan Selfcare. To naturalne. Jesteśmy tylko ludźmi. Ważne, żebyś w takich momentach się nie zniechęcała i nie zapominała o sobie długoterminowo. Zrób to, co jest w tym momencie tak pilne i następnego dnia zadbaj o siebie. Jesteś ważna!
Artykuł powstał w ramach kampanii #RÓWNOWAŻĘ, to już trzecia edycja, którą organizuje Kamila Paszelke psycholożka, która prowadzi blog uważniej.pl.
Kampania #równoważę trwa cały październik i ma na celu promowanie dobrostanu psychologicznego, dbania o siebie, szukania równowagi i zadbania o swoje potrzeby. W ramach kampanii pojawią się różne artykuły i inicjatywy – więcej o kampanii znajdziesz na stronie Kamili.